Poczuj się bardziej komfortowo: Wszystko co musisz wiedzieć wybierając matę do jogiJoga jest medytacją w ruchu w przeciwieństwie do medytacji siedzącej. Polega na poruszaniu się z rozmysłem poprzez różne pozy, rekwizyty i sekwencje, które rozciągają i wzmacniają ciało, dzięki czemu można osiągnąć optymalne zdrowie. Joga wymaga również odpowiedniej podłogi, aby uniknąć poślizgnięć lub upadków podczas wykonywania póz. Właściwa mata jest niezbędna dla joginów na każdym poziomie zaawansowania, ponieważ zapewnia trakcję potrzebną do utrzymania się na ziemi, a jednocześnie zapewnia komfort i kontrolę wilgotności. Doskonała mata do jogi może stanowić różnicę między przyjemną praktyką a nieprzyjemnym doświadczeniem.

Twoją praktykę poprzez zapewnienie lepszej trakcji i amortyzacji lub utrudnić ją poprzez poślizgnięcie się, zapach lub rozejście się w szwach. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z jogą, czy też ćwiczysz już od wielu lat, musisz wiedzieć kilka rzeczy na temat wyboru odpowiedniej maty do jogi.

Gęstość

Gęstość maty do jogi może wpływać na ilość komfortu i trakcji, jaką zapewnia. Gęstość jest określana przez grubość maty. Jeśli masz złe kolana lub inne problemy ze stawami, grubsza mata do jogi może ułatwić sprawę, zapewniając więcej amortyzacji. Grubsza mata jest również lepsza dla osób, które są bardzo ciężkie i mają problem z utrzymaniem równowagi. Ekologiczne maty do jogi mogą być dość grube, ponieważ ich celem jest zapewnienie maksymalnego komfortu. Grube maty są również świetne dla osób z uszkodzonymi plecami, które szukają większego wsparcia i stabilności. Jeśli jednak lubisz cieńszą matę, która oferuje mniejszą amortyzację, możesz znaleźć matę do jogi, która jest lekka i tańsza.

Przyczepność i trakcja

Kiedy balansujesz na rękach i kolanach w pozie zwanej kobrą lub robisz pozę, w której podnosisz jedną nogę w powietrzu, potrzebujesz maksymalnej trakcji, aby uniknąć poślizgnięcia się na macie. Jeśli jesteś spoconą osobą, możesz chcieć poszukać maty do jogi, która jest zaprojektowana tak, aby zapewnić dodatkową trakcję. Niektóre maty są wykonane z gumy i mają lepką powierzchnię, która lepiej trzyma się podłoża niż bawełna czy materiały naturalne. Należy jednak pamiętać, że maty gumowe mają tendencję do wydzielania zapachu i trzeba je prać częściej niż inne rodzaje mat, więc nie są idealne do gorącej jogi. Na przyczepność i trakcję może mieć również wpływ to, jak czysta jest Twoja mata do jogi i czy nie była narażona na zbyt dużą wilgoć. Staraj się utrzymywać matę w jak najbardziej suchym stanie i nie zapominaj o czyszczeniu jej po każdej praktyce.

Komfort i odporność na poślizg

Maty do jogi wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, są bardziej wygodne niż maty gumowe. Są też trwalsze i nie wymagają tak częstej konserwacji. Nie są jednak tak antypoślizgowe jak maty gumowe, dlatego wiele osób woli używać gumowej maty do jogi z naturalnym ręcznikiem do jogi lub topperem pod spodem. Naturalne maty do jogi są zazwyczaj cieńsze niż gumowe, co może sprawić, że będą bardziej podatne na zużycie. Trzeba je również wymieniać częściej niż maty gumowe, ponieważ materiały są bardziej podatne na zabrudzenia, zużycie i rozdarcie niż maty gumowe. Naturalne maty do jogi mogą również pachnieć, jeśli nie są regularnie myte. Mają również tendencję do wchłaniania większej ilości wilgoci niż maty gumowe, co może sprawić, że będą jeszcze bardziej śliskie. Używanie ręcznika do jogi lub toppera na matę do jogi może pomóc zapobiec przedostawaniu się wilgoci na matę.

Materiał

Gumowe maty do jogi są bardziej trwałe niż naturalne, więc nie trzeba ich tak często wymieniać. Gumowa mata może być również używana w gorącej jodze, ponieważ ma większą tolerancję na temperaturę. Gumowe maty są również łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ można je przetrzeć wilgotną szmatką. Z kolei naturalne maty do jogi mogą być pożywką dla bakterii i są bardziej podatne na zapach, zwłaszcza jeśli nie są regularnie czyszczone. Trzeba je również częściej wymieniać, ponieważ są bardziej podatne na zużycie.

Trwałość

Gumowe maty do jogi mogą przetrwać od 3 do 5 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Naturalne maty do jogi, z drugiej strony, mają krótszą żywotność - od 1 do 2 lat. Sposób, w jaki dbasz o swoją matę do jogi jest równie ważny, jak rodzaj maty, którą wybrałeś. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać matę w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas:

  • Czyść swoją matę do jogi po każdej praktyce, aby usunąć pot, brud i bakterie.

  • Regularne czyszczenie maty do jogi może przedłużyć jej żywotność, ponieważ łatwiej będzie ją utrzymać.

  • Przechowuj swoją matę w chłodnym, czystym i suchym miejscu, kiedy jej nie używasz.

  • Przed zwinięciem maty do jogi upewnij się, że jest ona sucha.

  • Unikaj używania silnych chemicznie środków czyszczących, takich jak wybielacze i ostre detergenty.

  • Unikaj zwijania maty do jogi, gdy jest ona mokra lub brudna.

Joga to świetny sposób na poprawę elastyczności i siły, złagodzenie stresu i zwiększenie poczucia dobrego samopoczucia. Istnieje wiele różnych mat do jogi do wyboru, więc poświęć swój czas, aby wybrać tę, która jest dla ciebie najlepsza. Upewnij się, że rozważasz materiał, grubość, przyczepność i trakcję i upewnij się, że będzie trwała wystarczająco długo, aby uzasadnić cenę, którą za nią zapłaciłeś. Idealna mata do jogi zapewni odpowiednią trakcję i amortyzację, nie będzie śmierdzieć i będzie trwać przez wiele lat.