Szybszy powrót do zdrowia dzięki macie do akupresury!Wiadomo, że masaż może pomóc w skróceniu czasu regeneracji po treningu. Dzieje się tak, ponieważ regularne masaże zwiększają przepływ krwi do mięśni i przyspieszają usuwanie produktów odpadowych, takich jak kwas mlekowy. Masaż ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy i pomaga uwolnić endorfiny - nasze naturalne środki przeciwbólowe. Jednak dla wielu ludzi, uzyskanie profesjonalnego masażysty raz na jakiś czas nie zawsze jest przystępną opcją. Jakie są więc dobre sposoby, aby uczynić swój własny domowy masaż jeszcze bardziej korzystnym? Jeśli kiedykolwiek czytałeś coś o kulturze azjatyckiej, być może słyszałeś wcześniej o macie akupresurowej. W rzeczywistości, stają się one bardzo popularne jako sposób na złagodzenie stresu, napięcia i bólu w życiu codziennym. Poza tym, można je również wykorzystać jako część domowej rutyny masażu!

 

Czym jest akupresura

Akupresura to starożytna chińska metoda stymulacji, która, jak udowodniono, przynosi ulgę w stresie, niepokoju i bólu. Jest to forma automasażu, która polega na wykorzystaniu punktów nacisku na ciało w celu promowania lepszych wyników zdrowotnych. Przy regularnym stosowaniu akupresura może pomóc w przywróceniu równowagi przepływu energii w organizmie i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki możesz włączyć akupresurę do swojej codziennej rutyny. Możesz umieścić punkty nacisku wzdłuż nadgarstków, przedramion, dolnej części pleców, górnej części pleców, szyi, łopatek i łokci. Możesz również umieścić punkty nacisku wzdłuż wewnętrznej strony łokci i wewnętrznej strony kolan. Wykazano, że jest ona skuteczna, gdy jest stosowana w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną.

Trening fitness

Maty akupresurowe są również powszechnie stosowane przez ludzi, którzy chcą poprawić swój ogólny stan zdrowia, zwiększyć poziom energii lub po prostu chcą się dobrze czuć. W ostatnich latach maty do akupresury stały się coraz bardziej popularne wśród miłośników fitnessu. Dzieje się tak dlatego, że uważa się, że pomagają one we wszystkim, od uśmierzania bólu do regeneracji mięśni po forsownym treningu. W rzeczywistości, maty akupresury są teraz używane przez profesjonalnych sportowców na całym świecie. Oprócz pomocy w regeneracji mięśni po ćwiczeniach, maty do akupresury mogą być również używane do pomocy przy innych rodzajach urazów, takich jak zwichnięcia i nadwyrężenia.

Jak działają maty akupresurowe?

Maty do akupresury są zwykle wykonane z długiej, płaskiej powierzchni pokrytej pękiem małych, kolczastych nubków - prawie jak gęsty dywan miniaturowych igiełek. Gdy przyłożysz ją do skóry i położysz się na niej, te wypustki wywierają delikatny nacisk na Twoje ciało i stymulują punkty akupresury - miejsca, w których energia płynie wewnątrz Twojego ciała i gdzie zaczynają się meridiany (ścieżki nerwowe). Kilkuminutowy ucisk na te punkty może złagodzić wiele stresu, bólu i napięcia w ciele.

Dlaczego maty do akupresury są korzystne?

Istnieje kilka mat do akupresury, które zostały zaprojektowane z myślą o różnych korzyściach (np. relaks, łagodzenie stresu, łagodzenie bólu itp.). Maty występują w różnych rozmiarach, kształtach i z różnymi fakturami - co pozwala wybrać tę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. W zależności od rodzaju maty, mogą one być ukierunkowane na różne części ciała - od głowy po plecy, a nawet nogi! Mata do akupresury może być również korzystna w następujących sytuacjach:

  • Kiedy masz ból głowy/migrenę.
  • Gdy masz bóle pleców lub szyi.
  • Gdy masz obolałe stawy/mięśnie.
  • Kiedy chcesz się zrelaksować i odprężyć po stresującym dniu.
  • Gdy masz zespół cieśni nadgarstka/ skurcz pisarski.
  • Gdy masz bóle ramion, łokci, nadgarstków.
  • Kiedy masz bóle nóg / skurcze.
  • Gdy cierpisz na bezsenność. Gdy masz stany lękowe/depresję.

Jaka jest najlepsza mata do akupresury dla Ciebie?

Po pierwsze, musisz rozważyć swoje konkretne potrzeby - czy chcesz złagodzić ból, stres, czy coś innego. Jest też kilka rzeczy do rozważenia, takich jak rozmiar maty i tekstura. Jeśli chcesz złagodzić ból, wybierz matę o fakturze, która nie jest ani zbyt miękka, ani zbyt twarda - taka, która jest w sam raz. Ponieważ chcesz uśmierzyć ból, a nie zrelaksować się, tekstura powinna być twardsza niż ta, która jest zwykle zalecana do relaksu. Jeśli chcesz złagodzić stres i niepokój, wybierz miękką matę. Jeśli natomiast chcesz złagodzić napięcie, wybierz matę o średniej fakturze.

Kiedy regularnie używasz maty do akupresury, możesz spodziewać się pozytywnych rezultatów w postaci zmniejszenia bólu, stresu i napięcia mięśni. Poza tym, maty do akupresury są bardzo przystępnym i łatwym w użyciu sposobem na uzyskanie głębokiego i relaksującego masażu w domu. Mogą być one bardzo korzystne dla każdego, kto chce poprawić swoją elastyczność, funkcjonowanie stawów i ogólne samopoczucie.