Porady dotyczące wyboru idealnej maty do jogiW dzisiejszym świecie często szukamy sposobów, aby być bardziej świadomymi naszych nawyków i rutyn. Staramy się jeść zdrowiej, częściej ćwiczyć i znaleźć nowe hobby, które podnosi nas na duchu i przynosi nam radość. Dla wielu osób joga jest świetnym sposobem nie tylko na utrzymanie formy, ale także na redukcję stresu, poprawę elastyczności i poczucie większej więzi z samym sobą. Jednak bycie oddanym praktykiem nie zawsze jest łatwe - zwłaszcza, gdy ma się do czynienia z ostatecznym rozproszeniem: Pozy na macie są dość wymagające i wymagają dużego skupienia. Ale właśnie tu przydaje się doskonała mata do jogi! Dobra mata może sprawić, że Twoja praktyka będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej komfortowa. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszą matę do jogi dla siebie!

Joga korzyści zdrowotne

Joga to łagodny i skuteczny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Może pomóc Ci się zrelaksować, złagodzić ból i sztywność oraz poprawić ogólną siłę i elastyczność. Joga może również pomóc Ci schudnąć, zbudować siłę i odporność, zmniejszyć stres i uzyskać większą kontrolę nad emocjami. Istnieje wiele różnych rodzajów jogi. Każdy typ jest przeznaczony do różnych potrzeb. Mogą być używane, aby pomóc Ci się zrelaksować, złagodzić stres i napięcie lub zwiększyć elastyczność.

Niektóre rodzaje jogi są szczególnie odpowiednie dla osób z pewnymi schorzeniami lub powracających do zdrowia po kontuzji. Pozy jogi są utrzymywane przez krótki okres czasu (zazwyczaj mniej niż 30 sekund). Można je wykonywać w pozycji stojącej lub siedzącej. Możliwy jest szeroki zakres pozycji, w zależności od indywidualnych potrzeb. Na przykład, niektóre pozy mogą być łatwiejsze do wykonania w pozycji stojącej niż inne.

Należy zacząć od prostych pozycji, które stopniowo stają się coraz trudniejsze, w miarę jak nabieramy wprawy. Istnieje wiele sposobów na bezpieczną praktykę jogi w domu. Aby upewnić się, że nie doznasz kontuzji podczas praktyki, ważne jest, aby zachować ostrożność przy dostosowywaniu ruchów ciała do swoich szczególnych potrzeb i celów.

Materiał

Jeśli chodzi o maty do jogi, istnieją dwa rodzaje materiałów: Kauczuk naturalny i kauczuk syntetyczny. Kauczuk naturalny jest wytwarzany z soku produkowanego przez drzewo kauczukowe i ulega biodegradacji. To świetna opcja, jeśli szukasz zrównoważonej i ekologicznej maty. Zapewnia również większą przyczepność niż guma syntetyczna. Jest jednak mniej wytrzymały i mniej długotrwały niż maty syntetyczne. Kauczuk syntetyczny jest wytwarzany z ropy naftowej i jest używany do tworzenia większości mat do jogi. Choć nie jest tak przyjazny dla środowiska jak kauczuk naturalny, jest bardziej wytrzymały i starcza na dłużej.

Poznaj swoje wymiary

Zanim kupisz jakąkolwiek matę do jogi, powinieneś zmierzyć swoją przestrzeń, aby poznać dokładne wymiary maty, której potrzebujesz. Częstym błędem wśród nowych joginów jest kupowanie zbyt dużej maty. Jeśli ćwiczysz w domu i masz ograniczoną przestrzeń, zbyt długa lub zbyt szeroka mata może przeszkadzać i sprawić, że praktyka będzie niewygodna. Najczęściej spotykany rozmiar mat domowych to 68 cali długości i 24 cale szerokości. Jeśli jednak planujesz ćwiczyć w studiu, musisz sprawdzić wcześniej, czy mata będzie pasować.

Nie zapomnij o czynniku antypoślizgowym

O ile dobra przyczepność jest fajna podczas wykonywania póz, to jest jeszcze ważniejsza, jeśli używasz maty do ćwiczeń takich jak joga czy pilates. Chcesz mieć pewność, że nie będziesz się ślizgać po całej macie, zwłaszcza jeśli ćwiczysz na podłodze z twardego drewna lub płytek. Powinieneś rozważyć matę, która ma dobry poziom tarcia dla bezpieczniejszej i bardziej stabilnej praktyki.

Zwróć uwagę na wagę i grubość

Jeśli chodzi o materiały, naturalna guma jest dość ciężka. Jeśli szukasz dobrej lekkiej opcji, guma syntetyczna jest drogą do zrobienia. Będziesz również chciał rozważyć grubość maty. Grubsza mata jest dobra dla początkujących, którzy wciąż przyzwyczajają się do póz. Jeśli jesteś doświadczonym joginem, cieńsza mata może być dla Ciebie wygodniejsza, ponieważ pozwala na większą przyczepność.

Grubsze maty są lepsze dla osób z problemami stawów, które szukają dodatkowej amortyzacji. Jednak grubsze maty są trudniejsze do transportu, gdy idziesz do i z praktyki.

Zwróć uwagę na przyczepność i amortyzację

Przyczepność i komfort to oba ważne czynniki przy wyborze maty do jogi. Przyczepność jest ważna, ponieważ zapobiega ślizganiu się podczas pozycji wymagających równowagi. Amortyzacja jest ważna, ponieważ cieńsze maty mogą być twarde dla stawów. Jeśli masz problemy ze stawami lub szukasz maty, która jest łatwiejsza dla pleców, bardziej amortyzowana opcja może być dla Ciebie lepsza.

Sprawdź trwałość

Jak trwała jest Twoja mata? Dobrym sposobem na określenie tego jest sprawdzenie gwarancji, ale także przetestowanie jej dla siebie. Możesz to zrobić kładąc na niej trochę ciężaru (np. stopę) i zobaczyć, czy się ugina lub poddaje. Jeśli nie jesteś pewien, którą z nich wybrać, wybierz matę, która wydaje się bardziej wytrzymała.

Jeśli jesteś oddanym joginem, wiesz, że nie chodzi tylko o znalezienie czasu na praktykę w domu. Chodzi również o wybór najlepszej maty do jogi dla swoich potrzeb. Stosując się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że znajdziesz matę, która jest nie tylko wygodna i komfortowa, ale także pomoże ci poczuć się uziemionym podczas praktyki.