Najlepsze sposoby na regenerację po intensywnym wysiłkuJeśli kiedykolwiek byłeś na siłowni, wiesz, jak to jest po treningu. Możesz ledwo chodzić z powrotem do domu i nie ma mowy, że możesz iść na kolejną rundę tego samego wyczerpującego treningu następnego dnia. Staje się to tak trudne, ponieważ twoje ciało przyzwyczaja się do tych ćwiczeń i potrzebuje czegoś nowego, aby ponownie je zszokować. Jednak nie wszystkie treningi są takie same. Istnieje wiele wariantów opartych na poziomie twoich umiejętności, czasie, dostępności sprzętu i innych zmiennych. Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wykonujesz lub jak bardzo są one intensywne, jeśli nie zregenerujesz się odpowiednio po nich, to prędzej czy później Twoje ciało przestanie reagować na takie aktywności i w efekcie przestanie rosnąć w siłę. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci szybciej odzyskać siły po ciężkich treningach na siłowni, aby Twoje ciało mogło ciągle pozytywnie na nie reagować.

Wałki do ćwiczeń przed treningiem

Istnieje wiele różnych rodzajów wałków do ćwiczeń, z których każdy ma swój własny cel. Rolki są doskonałym sposobem na zwiększenie zakresu ruchu i elastyczności bez wywierania nacisku na stawy. Używając wałka, możesz zwiększyć przepływ krwi i rozgrzać mięśnie przed rozpoczęciem treningu. Może to również pomóc w budowaniu napięcia mięśniowego w obszarze, w którym pracujesz, dzięki czemu możesz poczuć spalanie po zakończeniu. Inną korzyścią z używania wałka jest to, że pozwala pracować na konkretnych obszarach ciała, które byłyby trudne do osiągnięcia w inny sposób. Na przykład, jeśli masz napięte ścięgna, wałek może być używany do rozluźnienia ich podczas treningu na maszynie eliptycznej lub bieżni. Wszechstronność wałków sprawia, że są one idealnym narzędziem dla każdego entuzjasty fitnessu

Rozciąganie

Rozciąganie to coś, co często jest zaniedbywane po treningu, ale jest równie ważne jak rozgrzewka przed treningiem. Służy do zwiększenia przepływu krwi do twoich mięśni i pomaga im lepiej odzyskać siły po treningu. Rozciąganie na koniec treningu pomaga zapobiegać bolesności i skurczom. Gdy mięśnie są ciepłe i bardziej elastyczne, zmniejsza się ryzyko kontuzji. Stretching pomaga również poprawić elastyczność i zakres ruchu, co jest pomocne w poprawie postawy. Może również pomóc zrelaksować mięśnie i złagodzić stres. Stretching powinien być wykonywany przez około 15 do 20 minut po treningu. Możesz wykonać pełne rozciąganie ciała lub specyficzne rozciąganie dla mięśni, które ćwiczyłeś na siłowni.

Odpowiednie składniki odżywcze

Wiele osób nawet nie myśli o tym, ale jeśli nie spożywasz odpowiednich składników odżywczych po treningu, twoje ciało nie będzie w stanie prawidłowo się zregenerować. Prawdopodobnie poczujesz się zmęczony, a twoje mięśnie pozostaną napięte, co jest czymś, czego nie chcesz, jeśli próbujesz zbudować siłę i mięśnie. Możesz pomóc swojemu ciału odzyskać lepiej po treningu, pijąc koktajl o wysokiej zawartości białka. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało rozkłada białko na aminokwasy, które są wykorzystywane do naprawy mięśni i uczynienia ich silniejszymi. Jednak gdy przepracujesz swoje mięśnie, stają się one pozbawione aminokwasów, a Twój organizm nie może w pełni odzyskać sił po treningu. Picie koktajlu białkowego po treningu pomaga przywrócić te aminokwasy w organizmie. Zaleca się spożywanie około 20 gramów białka po treningu. Koktajl regeneracyjny jest łatwym sposobem, aby to zrobić, a także daje wystarczająco dużo energii, aby zakończyć swój dzień.

Daj sobie chwilę odpoczynku

Jeśli nie dasz swojemu ciału odpoczynku, którego potrzebuje, pozostanie ono zmęczone i znużone. To sprawi, że Twoje ciało nie będzie pozytywnie reagować na treningi i będziesz czuć się zdrenowana. Aby pomóc organizmowi odzyskać siły po stresie związanym z tymi ćwiczeniami, musisz dać mu odpocząć. Możesz to zrobić poprzez zmniejszenie intensywności treningów lub zrobienie sobie od nich całkowitej przerwy. Rozciąganie się, picie dużej ilości wody, spożywanie pożywnych posiłków i lekki spacer mogą pomóc Ci odzyskać siły po treningu. Pomogą Ci one również szybciej wrócić do zdrowia, dzięki czemu będziesz mógł dalej robić rzeczy, które kochasz.

Mata do akupresury

Mata do akupresury to idealny sposób na masaż zmęczonych mięśni i regenerację po intensywnym treningu. Połóż matę na podłodze i połóż się na niej. Zaczynając od czubka głowy, wykonuj delikatny ucisk opuszkami palców w następującej kolejności: czoło, skronie, ucho zewnętrzne, linia żuchwy. Powtórz cztery razy. Możesz również użyć tej techniki, aby pomóc złagodzić niepokój, poprawić jakość snu lub zmniejszyć ból spowodowany urazem. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów mat do akupresury. Niektóre pochodzą z paskami, aby pomóc utrzymać je w miejscu, gdy leży na nich, podczas gdy inne są po prostu płaskie klocki, które mogą być umieszczone na prawie każdej powierzchni. Głównym celem maty akupresurowej jest pomoc w relaksie i rozluźnieniu napięcia mięśniowego podczas leżenia na niej. Jest ona również świetna do łagodzenia stresu i wspomagania gojenia po intensywnych sesjach ćwiczeń lub innym wysiłku fizycznym.