Najlepsze maty do ćwiczeń dla Twojego domowego treningu‍Biorąc pod uwagę, jak często możesz potrzebować jednej, zaskakujące jest, jak wiele osób nie posiada maty do ćwiczeń. Są to zazwyczaj dość niedrogie przedmioty, więc warto upewnić się, że masz jeden przed rozpoczęciem jakiejkolwiek intensywnej rutyny treningu domowego. Dodatkowo, istnieją różne rodzaje mat dostępnych w zależności od konkretnych potrzeb. Można je podzielić na trzy różne kategorie: - Maty ogólnego użytku: Są to najczęściej używane wersje i są świetne do ogólnych ćwiczeń, takich jak przysiady lub crunche. Zapewniają mnóstwo komfortu, jednocześnie amortyzując podłogę pod Tobą. - Maty piankowe: Te lekkie maty piankowe specjalnie zmniejszają ryzyko obrażeń podczas treningów o wysokiej intensywności, takich jak HIIT i Crossfit, oferując warstwę amortyzacji między tobą a podłogą.

Rzeczy do rozważenia przy zakupie maty do ćwiczeń

  • Rodzaj ćwiczeń - Zanim kupisz konkretny rodzaj maty, rozważ rodzaj ćwiczeń, które planujesz na niej wykonywać. Na przykład, jeśli regularnie wykonujesz treningi HIIT, mata ogólnego użytku może być wystarczająca. Jednak mata piankowa zapewni dodatkowe wsparcie potrzebne do ćwiczeń takich jak przysiady czy wypady.

  • Budżet - Ile jesteś w stanie wydać na matę do ćwiczeń? Maty do ćwiczeń są ogólnie rzecz biorąc przyjazne dla budżetu, ale istnieją znaczne różnice w cenie w zależności od rodzaju maty, którą wybierzesz. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsza mata, tym droższa będzie. -

  • Rozmiar- Ważne jest, aby rozważyć rozmiar maty, zwłaszcza jeśli planujesz zrobić treningi grupowe z przyjaciółmi lub rodziną. Unikniesz niezręcznych momentów, jeśli każdy będzie miał wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać.

  • Czyszczenie - Jak często będziesz czyścić swoją matę do ćwiczeń? Mata do ogólnego użytku będzie prawdopodobnie wymagała mniej konserwacji niż mata do stabilizacji/jogi, ponieważ nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z podłożem (które z czasem może gromadzić bakterie).

Maty ogólnego użytku

Są to najczęściej używane wersje i są świetne do ogólnych ćwiczeń, takich jak przysiady czy crunchy. Zapewniają mnóstwo komfortu, jednocześnie amortyzując podłogę pod Tobą. Istnieją dwa rodzaje mat do ćwiczeń ogólnych - maty otwarte i maty zamknięte. Maty otwarte są zazwyczaj wykonane z tkaniny i zapewniają najmniejszą amortyzację. Doskonale nadają się do ochrony podłóg z twardego drewna i są zwykle używane do ćwiczeń jogi i pilatesu. Maty zamknięte wykonane są z syntetycznego materiału piankowego i zapewniają znacznie większą amortyzację podłoża pod Tobą. Są one dostępne w wielu różnych rozmiarach, kolorach i grubościach, co czyni je świetną opcją dla różnych treningów domowych.

Maty piankowe

Te lekkie maty piankowe specjalnie zmniejszają ryzyko urazów podczas treningów o wysokiej intensywności, takich jak HIIT i Crossfit, oferując warstwę amortyzacji między tobą a podłogą. Grubość maty piankowej różni się w zależności od jej przeznaczenia. Standardowa 3-calowa wersja jest idealna do ogólnych ćwiczeń, takich jak crunche i pompki. Mata 5-calowa jest znacznie grubsza i nadaje się bardziej do intensywnych treningów, takich jak przysiady czy wypady. Cieńsze maty są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo i są również świetną opcją do ochrony podłóg z twardego drewna. Jednak mogą być mniej wygodne niż grubsza mata piankowa, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń, które powodują duży nacisk na podłogę, takich jak deski. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsza mata, tym droższa będzie. Jednak możesz również rozważyć zakup grubszej maty, jeśli jesteś osobą starszą lub mającą problemy ze stawami, ponieważ grubsza mata zapewni większe wsparcie i amortyzację.

Pilates/joga

Te grubsze maty są specjalnie zaprojektowane do jogi i pilatesu. Zapewniają one zwiększoną amortyzację i wsparcie podczas póz. Jeśli powyższe dwie opcje nie wydają się najlepszą matą do ćwiczeń w domu, ta może być bardziej odpowiednia. Maty do stabilizacji/jogi są idealne do wszystkich form rozciągania, w tym Jogi i Pilates. Są one zazwyczaj wykonane z grubego materiału gumowego i mogą zapewnić zwiększone wsparcie dla stawów. Im grubsza mata, tym będzie droższa. Jednak jest również prawdopodobne, że zapewni lepsze wsparcie. Tego typu maty są zazwyczaj cięższe niż dwie powyższe opcje i mogą nie być tak łatwe do transportu, gdy odwiedzasz dom przyjaciela na sesję treningową.

Maty do ćwiczeń mogą być używane do wielu różnych zajęć i treningów, w tym pilatesu, jogi, rozciągania, treningu HIIT, cardio i treningu siłowego. Mata do ćwiczeń chroni Twoje stawy i mięśnie przed urazami, a także zapewnia komfort podczas wykonywania ćwiczeń wymagających bezpośredniego kontaktu z podłożem, takich jak pompki czy crunchy. Jeśli planujesz wykonywać jakikolwiek rodzaj treningu w domu, mata do ćwiczeń jest wysoce zalecana.