Wałki do ćwiczeń: Proste narzędzie, które pomoże Ci wycisnąć maksimum z każdego treninguKiedy uderzasz na siłownię, oczekujesz, że zobaczysz, jak twoje mięśnie pracują i płoną. To właśnie sprawia, że trening jest wyczerpujący i stanowi wyzwanie. Ale są chwile, kiedy twoje ciało może nie reagować tak dobrze, jak byś chciał. Możesz nie widzieć rezultatów raczej wcześniej niż później lub możesz nie być w stanie wykonać pewnych ćwiczeń z idealną formą z powodu ciasnoty lub bólu gdzieś w ciele. W takich sytuacjach użycie prostego narzędzia, jakim są wałki do ćwiczeń, może pomóc Ci wypracować zagięcia w Twojej rutynie, tak aby każda sesja była produktywna i skuteczna. Nawet jeśli nigdy nie słyszałeś o nich wcześniej, wałki do ćwiczeń są prawdopodobnie czymś, co wiele osób ma już w domu. Są to kompaktowe piankowe cylindry zaprojektowane tak, aby treningi były bardziej efektywne, a jednocześnie chroniły stawy przed kontuzjami poprzez symulację efektów biegu w dół lub jazdy na nartach po łatwym stoku.

Czym są wałki do ćwiczeń i jak działają?

Wałki do ćwiczeń są zazwyczaj wykonane z gęstej pianki lub mniej gęstej gumy. Często mają kształt cylindryczny lub prostokątny i występują w różnych rozmiarach i kolorach. Nie ma znaczenia, jaki kolor ma Twój wałek, ponieważ jego przeznaczenie jest terapeutyczne, a nie dekoracyjne! Są używane do wielu różnych ćwiczeń: ich konstrukcja sprawia, że są idealne do treningu rdzenia, ćwiczeń mobilności i treningu funkcjonalnego. Są lekkie i kompaktowe, więc są niezwykle przenośne i łatwe do przechowywania. Jedną z najlepszych rzeczy o wałkach do ćwiczeń jest to, że są tak proste w użyciu, a jednocześnie mają mnóstwo niesamowitych korzyści. Rolki do ćwiczeń są zaprojektowane tak, aby zapewnić nisko-impaktowy sposób doświadczania tych samych efektów biegania z góry lub jazdy na nartach na łatwym stoku. Ruch toczenia jest zaprojektowany tak, aby symulować ruch narciarza na łagodnym stoku. Rolka stawia lekki opór podczas toczenia się do przodu. Im więcej wysiłku włożysz, tym większy opór poczujesz. To wystarczy, by pobudzić układ nerwowy do wytworzenia reakcji metabolicznej, co oznacza, że organizm zużyje więcej energii i spali więcej kalorii. Nie jest to jednak aż tak duży wysiłek, aby pozbawić Cię całkowicie tchu lub spowodować nadmierne obciążenie stawów.

Jak używać wałków do ćwiczeń

Jeśli ćwiczyłeś bez użycia wałków do ćwiczeń, możesz od razu zacząć ich używać. Jeśli już ich używasz, być może zauważyłeś, że pewne ćwiczenia łatwiej jest wykonywać z wałkiem niż bez niego. Na przykład, podczas wykonywania deski, łatwiej jest utrzymać prawidłową formę, gdy wałek znajduje się pod kością krzyżową lub dolną częścią pleców, aby odciążyć mięśnie i stawy w dolnej części pleców. Jeśli wykonujesz ćwiczenie rdzenia, takie jak mostek lub mostek z jedną nogą, może być łatwiejsze do utrzymania prawidłowej formy i utrzymać abs w napięciu, jeśli masz wałek pod dolną część pleców lub niskie plecy, aby wziąć trochę ciśnienia z mięśni i stawów w dolnej części pleców. > Kluczem do uzyskania jak najwięcej z ćwiczeń z wałkiem jest najpierw ocenić wspólne obszary ciasnoty lub ograniczenia.

Różnica między bieganiem w dół i pod górę

Możesz się zastanawiać, jak rolowanie się na piankowym wałku może być w ogóle podobne do biegania w dół. Wałek zapewnia siłę oporu, która naśladuje uczucie biegania w dół, ale po bardzo łagodnym nachyleniu. Opór wałka nie jest na tyle duży, żebyś stracił oddech, ale wystarczający, żeby zmusić Cię do cięższej pracy. Kiedy biegniesz z góry, jedziesz szybciej niż kiedy biegniesz po płaskim terenie. Podobnie podczas korzystania z rolki, wykonujesz nieco większy wysiłek niż podczas stania w miejscu.

Jakiego typu rolki powinieneś używać?

Wałki do ćwiczeń są dostępne w różnych stylach i rozmiarach, więc masz wiele opcji do wyboru. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju wałka użyć, zacznij od średniej wielkości, średniej do twardej rolki. Zawsze możesz użyć twardszego lub bardziej miękkiego wałka, jeśli stwierdzisz, że jeden nie zapewnia wystarczającego lub zbyt dużego oporu dla danego ćwiczenia. Możesz również wypróbować różne rozmiary wałków do różnych ćwiczeń. Na przykład, możesz użyć małego wałka do ćwiczenia mobilizującego kolana i dużego wałka do ćwiczenia angażującego całe plecy, takiego jak rozciąganie kobry. Możesz również używać różnych wałków do różnych obszarów ciała. Na przykład, możesz użyć małego wałka do mobilizacji kostek lub dużego wałka do rozciągania całych pleców.

Wałki do ćwiczeń są świetnym narzędziem do wykorzystania w treningu. Mogą być używane do wielu różnych ćwiczeń, w tym ćwiczeń mobilności, ćwiczeń rdzenia, a nawet treningu funkcjonalnego całego ciała. Są one łatwym, niedrogim sposobem na urozmaicenie treningu i przeniesienie go na wyższy poziom, dzięki czemu można zobaczyć jeszcze lepsze wyniki. Z pomocą wałków do ćwiczeń możesz uczynić swój trening bardziej wymagającym i efektywnym, jednocześnie chroniąc swoje stawy przed urazami.