Co powinieneś wiedzieć przed zakupem maty do jogiW ciągu ostatnich kilku lat joga cieszy się ogromną popularnością. Ta starożytna praktyka, wywodząca się z Indii i wykorzystująca kontrolowane oddychanie, medytację i ruch w celu osiągnięcia fizycznego i psychicznego dobrostanu, stała się dla wielu osób idealnym rozwiązaniem treningowym. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już doświadczonym joginem, ważne jest, abyś miał odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o maty do jogi, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie. Te akcesoria mogą sprawić, że praktyka póz będzie łatwiejsza - lub trudniejsza - i może nawet pomóc poprawić swoje umiejętności, jeśli znajdziesz odpowiedni. To, czy szukasz czegoś, co będzie się ślizgać po podłodze, czy zapewni dodatkową amortyzację, jest kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze maty. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszą matę do jogi dla siebie i swojej praktyki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty do jogi

Rodzaj materiału użytego do produkcji maty jest ważny. Maty z naturalnej gumy lub korka, na przykład, mają tendencję do bycia bardziej trwałymi i trwają dłużej niż maty wykonane z syntetycznej gumy. Wybierając matę, musisz również zdecydować, czy wybrać standardową grubość, czy grubszy model. Ogólnie rzecz biorąc, grubsze maty zapewniają większą amortyzację i wsparcie dla stawów, co może być pomocne, jeśli masz jakiekolwiek problemy ze stawami. Z drugiej strony, grube maty mogą być trudniejsze do zwinięcia i transportu, co może być problemem, jeśli lubisz ćwiczyć na zewnątrz. Jeśli chodzi o wybór długości, pamiętaj, że bardzo długa mata może być zbyt szeroka, by zmieścić się w większości studiów jogi. Najlepsza długość będzie zależała od twojego wzrostu, rodzaju póz, które praktykujesz i rodzaju maty, którą wybierzesz.

Syntetyczna czy naturalna guma?

To pierwsze pytanie, które powinieneś zadać podczas zakupów maty do jogi. Wszystkie maty do jogi są wykonane z kauczuku syntetycznego lub naturalnego, który pochodzi z drzew i pnączy, takich jak roślina kauczukowiec. Maty z kauczuku syntetycznego są zazwyczaj tańsze od mat z kauczuku naturalnego, ale nie ulegają biodegradacji i są zazwyczaj wykonane z materiałów zawierających substancje chemiczne, takich jak lateks, PVC lub poliuretan. Maty z naturalnej gumy, z drugiej strony, są wykonane z etycznie zbieranych drzew, są biodegradowalne i są zwykle uważane za bardziej przyjazne dla środowiska i zrównoważone niż maty syntetyczne. Maty syntetyczne są łatwiejsze do czyszczenia, ale maty z kauczuku naturalnego mają naturalne właściwości antybakteryjne, co oznacza, że nie śmierdzą tak szybko jak maty syntetyczne, więc nie trzeba ich tak często czyścić.

Jak gruba powinna być twoja mata?

Jeśli chodzi o grubość, powinieneś wybrać matę, która jest w sam raz dla Ciebie. Jeśli planujesz ćwiczyć na podłodze z twardego drewna, możesz chcieć wybrać taką, która jest cieńsza, aby zapobiec przesuwaniu się jej wokół. Jeśli ćwiczysz na dywanie, możesz wybrać grubszą matę, która zapewni Ci większą amortyzację. Jeśli chcesz poprawić swoją równowagę podczas wykonywania niektórych pozycji, takich jak pozę drzewa, możesz wybrać grubszą matę. Jeśli chcesz wykonywać bardziej zaawansowane pozy, możesz wybrać cieńszą matę. Wybierając grubość maty, warto pamiętać, że standardowy rozmiar ma 72 cale długości i 26 cali szerokości, co czyni go odpowiednim dla osób o wzroście do 6 stóp.

Maty z dodatkowymi funkcjami

Jeśli szukasz maty do jogi z dodatkowymi funkcjami, jest wiele stylów do wyboru. Niektóre maty są zaprojektowane z myślą o konkretnych korzyściach zdrowotnych, takich jak właściwości antypoślizgowe lub dodatkowa amortyzacja. Inne maty mają specyficzne funkcje, takie jak maty do jogi z paskami do transportu maty lub maty do jogi z lepkim spodem, który nadaje się do użytku na zewnątrz. Istnieją również maty z paskiem do przenoszenia, które ułatwiają transport maty, gdziekolwiek jesteś. Jeśli chcesz mieć matę o konkretnym przeznaczeniu, warto zrobić badania i znaleźć matę, która odpowiada Twoim potrzebom.

Zastosowania

Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, możesz chcieć wybrać matę, która jest cieńsza i bardziej kompaktowa. Jeśli ćwiczysz na zewnątrz, możesz chcieć wybrać grubszą i bardziej wytrzymałą matę. Jeśli praktykujesz jogę regularnie, możesz chcieć wybrać bardziej wytrzymałą matę, która posłuży Ci dłużej. Jeśli ćwiczysz jogę kilka razy w miesiącu, możesz wybrać tańszą matę, która jest łatwiejsza do czyszczenia. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swojej praktyki jogi i poprawić swoje umiejętności, ważne jest, aby znaleźć odpowiednią matę. Powinna mieć odpowiedni rozmiar i grubość, zapewniać wystarczającą amortyzację i wsparcie oraz być odpowiednia do preferowanej praktyki. Gdy znajdziesz odpowiednią matę, sprawi ona, że Twoja praktyka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.