Regeneracja po treningu siłowym: Użyj tych technik akupresury na macie, aby zmniejszyć ból i poprawić regeneracjęPo zakończeniu oblanej potem sesji na siłowni większość ludzi chce po prostu jak najszybciej wrócić do domu. Jednak regeneracja jest tak samo ważna, jak każdy inny aspekt treningu. W rzeczywistości, jak odzyskać po treningu będzie określić, czy masz udane sesje w przyszłości, czy nie. Okres potreningowy to czas, kiedy Twój organizm zaczyna naprawiać i odbudowywać włókna mięśniowe rozerwane przez trening oporowy. Oznacza to, że jeśli nie włożysz odpowiedniego wysiłku w tym okresie, Twoje mięśnie nie będą rosły w siłę i nie będziesz w stanie szybciej osiągnąć swoich celów fitness. Teraz, gdy wiemy już jak ważna jest regeneracja potreningowa, przyjrzyjmy się kilku szybkim i łatwym sposobom na jej optymalizację!

Rolowanie pianki

Doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu psychicznego i poprawę relaksacji po treningu jest rolowanie pianki. Technika ta jest formą samodzielnego masażu, który koncentruje się na punktach spustowych w mięśniach. Co to są punkty spustowe? Są to węzły w mięśniach spowodowane nadmierną eksploatacją, które powodują sztywność, stan zapalny i ból. Foam rolling pomaga zredukować te węzły, dzięki czemu mięśnie są bardziej elastyczne i wolne od bólu po ćwiczeniach. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, możesz obejrzeć film online, który pokazuje, jak robić to poprawnie.

Rozciąganie

Choć wiele osób uważa rozciąganie za formę relaksu, to tak naprawdę omawiamy je jako aspekt regeneracji potreningowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli podczas sesji ważysz podnosząc duże ciężary. Rozciąganie mięśni po treningu to świetny sposób na stworzenie przestrzeni w stawach. To pomaga zmniejszyć ból stawów i dyskomfort, który jest powszechny wśród ludzi, którzy podnoszą duże ciężary. Rozciąganie pomaga również w zwiększeniu przepływu krwi. Więcej krwi pompowanej przez mięśnie oznacza lepsze wchłanianie składników odżywczych, które są niezbędne do naprawy i odbudowy włókien mięśniowych. Stretching pomaga również poprawić zakres ruchu, co oznacza, że będziesz w stanie podnieść większy ciężar podczas kolejnego treningu.

Akupresura I

Niektóre punkty akupresury na nogach mogą skutecznie złagodzić następujące stany po treningu:

  • Bóle mięśni - Jest to jeden z najczęstszych objawów po treningu. Bóle mięśni mogą być spowodowane podnoszeniem dużych ciężarów, więc ważne jest, aby złagodzić je tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć bólu i urazów.

  • Skręcenia i naciągnięcia - Jeśli podnosiłeś duże ciężary, mogłeś zwichnąć kostkę lub naciągnąć kolano. Aby zmniejszyć ból i obrzęk, zastosuj akupresurę na ogoloną stronę nogi.

  • Ból stawów - Ból stawów to kolejny częsty objaw potreningowy spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Aby wyeliminować ból stawów, zastosuj akupresurę na ogoloną stronę nogi.

Akupresura część II

Niektóre punkty akupresury na kościstych częściach ciała mogą pomóc złagodzić objawy powysiłkowe. Na przykład, zastosowanie akupresury na obszarze za kolanami może złagodzić ból stawów spowodowany podnoszeniem dużych ciężarów. Jest to szczególnie pomocne, jeśli masz problemy z kolanami, takie jak ból kolana lub uraz kolana. Stosując akupresurę na obszar za kolanami, możesz złagodzić ból i obrzęk, które mogą powstrzymywać Cię od ćwiczeń. Możesz również zastosować akupresurę na czubkach stóp, jeśli odczuwasz ból stawów. Może to być szczególnie przydatne, jeśli cierpisz na zapalenie powięzi podeszwowej lub niedawno przeszedłeś operację.

Korzyści ze stosowania maty

Maty do akupresury są jednym z najpopularniejszych sposobów na złagodzenie bólów głowy, migren i innych bólów związanych z napięciem. Ciśnienie z maty stymuluje Twoją skórę, co może pomóc zmniejszyć napięcie mięśniowe w szyi i ramionach, złagodzić skurcze mięśni i poprawić krążenie krwi. Możesz nawet użyć maty akupresurowej do uśmierzenia bólu w domu, kładąc się na macie, umieszczając kilka punktów na całym ciele i naciskając rękami lub łokciami, aby stymulować mięśnie. Jedną z najlepszych rzeczy w matach do akupresury jest to, że są łatwe w użyciu - nie wymagają specjalnego sprzętu ani wiedzy. Można je kupić online lub w sklepach ze zdrową żywnością i są one dostępne w różnych rozmiarach. Są one również całkiem niedrogie, więc możesz wypróbować różne rodzaje, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Ciebie.