Wykorzystanie wałków do ćwiczeń do niesamowitego treningu i do regeneracji po jego zakończeniuOsoby, które uwielbiają ćwiczyć, znajdą każdą wymówkę, by wcisnąć się w kolejną sesję. Dla wielu oznacza to ćwiczenia w domu z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń, który można schować do szafy, gdy nie jest używany. To, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że istnieją pewne fantastyczne elementy wyposażenia, które są znacznie mniejsze niż bieżnia lub maszyna eliptyczna i mogą być schowane prawie wszędzie. Rolki do ćwiczeń są jednym z takich elementów wyposażenia. Mniejsze niż piłka do koszykówki i wystarczająco lekkie, aby przenieść je w dowolne miejsce, te wałki pochodzą z tak wielu korzyści, że trudno wiedzieć, gdzie zacząć.

Czym są wałki do ćwiczeń?

Wałki do ćwiczeń występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę - są cylindryczne. Są one dostępne w różnych gęstościach i mogą być używane do wielu różnych zastosowań. Możesz używać wałka do samorozluźniania mięśni (SMR), aby pomóc w napięciu mięśni, do uwalniania punktów spustowych lub do samodzielnego masażu, aby pomóc w uwalnianiu kwasu mlekowego i innych toksyn. Ćwiczenia z wałkiem są świetnym sposobem na zwiększenie elastyczności i przepływu krwi do mięśni i stawów, co może pomóc w poprawie postawy, zmniejszeniu sztywności lub bólu i pozostawić uczucie odświeżenia.

Najczęstszym rodzajem wałka jest cylindryczny kawałek tworzywa sztucznego pokryty lepkim materiałem, który ułatwia chwytanie. Najczęściej spotykane materiały to plastik, korek i PCV. Rolki mogą mieć również różne faktury. Na przykład, niektóre wałki mają gałkowatą powierzchnię, która jest świetna do celowania w różne mięśnie i zwiększania intensywności treningu.

Korzyści z używania wałków do ćwiczeń

Najlepszą rzeczą o wałkach do ćwiczeń jest to, że mogą być używane przez prawie każdego, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Istnieje wiele korzyści z używania tych wałków. Spędzenie kilku minut na wykonywaniu kilku podstawowych ćwiczeń z wałkiem może pomóc zmniejszyć sztywność mięśni, poprawić krążenie i złagodzić stres i napięcie w ciele. Może również pomóc w poprawie postawy, zwłaszcza jeśli skupisz się na obszarach, które powodują ból lub dyskomfort. Ponadto jest to świetny sposób na rozgrzanie się przed kolejną sesją fitness lub zajęciami jogi. Możesz używać wałka zarówno przed, jak i po treningu, a także w przerwach między zestawami lub podczas przerwy w zajęciach. Kluczem jest upewnienie się, że używasz wałka prawidłowo.

Jak używać wałków do ćwiczeń

Kiedy używasz wałków do ćwiczeń, ważne jest, aby upewnić się, że używasz ich poprawnie. Jeśli używasz ich nieprawidłowo, możesz skończyć robiąc więcej szkody niż pożytku. Podczas używania wałka, chcesz, aby wałek wywierał nacisk na mięsień, a nie na kość. Jeśli wałek wywiera nacisk na kość, możesz nabawić się siniaków. Aby tego uniknąć, należy upewnić się, że podczas rolowania łydki kolano jest lekko zgięte, a podczas rolowania przedramienia łokieć jest lekko zgięty. Chcesz również upewnić się, że toczysz się w kierunku ukośnym, a nie prosto w przód i w tył. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że chcesz przetoczyć się przez ten sam obszar nie więcej niż osiem do 10 razy. Zapewni to, że otrzymujesz korzyści z wałka bez robienia zbyt wiele szkód dla mięśni.

Jaki rodzaj wałka jest najlepszy dla twojego ciała?

Na rynku jest teraz tak wiele rodzajów wałków, że może być trudno wybrać ten, który jest najlepszy dla twoich potrzeb. Jednak, gdy przychodzi co do czego, tak naprawdę musisz wybrać tylko pomiędzy dwoma rodzajami wałków - typowym wałkiem z wypustkami lub wałkiem o gładkiej powierzchni. Wałek o gładkiej powierzchni jest najlepszy, jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś po kontuzji. Jeśli starasz się skupić na konkretnych obszarach ciała, takich jak łydki lub górna część pleców, możesz zdecydować się na wałek o bardziej teksturowanej powierzchni. Jeśli chcesz używać wałka w ramach ćwiczeń rozciągających lub jogi, możesz wybrać wałek z paskiem lub uchwytem, który ułatwia trzymanie i kontrolę.

Jak używać wałka piankowego

Wałek piankowy to długi cylindryczny kawałek pianki, który służy do masażu mięśni. Ten typ wałka jest najlepszy do stosowania na większych grupach mięśniowych, takich jak nogi, plecy i ramiona. Aby użyć wałka piankowego, należy położyć się na podłodze z wałkiem umieszczonym pod grupą mięśni, którą chcemy masować, a następnie powoli przetaczać się po nim w przód i w tył. Należy dążyć do utrzymania stałego kontaktu wałka z podłogą, a po dotarciu do końca grupy mięśniowej, należy przetoczyć wałek piankowy z powrotem na drugi koniec.

Jak używać wałka z siatką

Wałek oparty na siatce najlepiej stosować do obszarów takich jak plecy, gdzie chcesz zastosować większy nacisk. Aby użyć tego typu wałka, połóż wałek na podłodze, a następnie połóż się na nim tak, aby spoczywał na obszarach, które chcesz masować. Następnie unieś biodra z ziemi, a następnie powoli opuść biodra z powrotem w dół. W miarę unoszenia bioder powinnaś czuć, że nacisk na wałek wzrasta, a w miarę opuszczania bioder nacisk powinien maleć.

Wałki do ćwiczeń stanowią świetny dodatek do domowej siłowni każdego entuzjasty fitnessu. Te wałki są na tyle małe, że zmieszczą się w każdej szafie, a mają tyle zalet, że być może trudno będzie Ci wrócić do wykonywania swoich treningów w inny sposób. Niezależnie od tego, czy używasz wałka opartego na siatce, czy wałka rebounder, możesz spodziewać się wspaniałych rezultatów z używania tych wałków.