Co trzeba wiedzieć o bezsenności, akupresurze i matach do akupresuryBezsenność to częsty problem ze snem, który dotyka prawie 20 procent dorosłych. W najcięższej postaci bezsenność może mieć charakter przewlekły, a nawet zagrażać życiu. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych metod leczenia bezsenności. W tym wpisie na blogu poznasz objawy bezsenności, różne rodzaje bezsenności i możliwości ich leczenia. Omówimy także związek między akupresurą i matami do akupresury jako potencjalnymi metodami leczenia bezsenności.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie snu, które powoduje, że ludzie mają problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu lub z jednym i drugim. Jest ona ściśle związana z innym zaburzeniem snu zwanym bezdechem sennym, który powoduje, że ludzie przestają oddychać podczas snu. Bezsenność i bezdech senny często idą ze sobą w parze. Bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn. Stres, niepokój, depresja, ból, choroba, hałaśliwe otoczenie, gorące lub zimne pomieszczenie mogą zakłócać sen. Niektóre leki, nieregularne godziny snu lub spanie w niewygodnym lub niebezpiecznym miejscu (np. na środku drogi lub na zewnątrz) również mogą powodować bezsenność.

Różne rodzaje bezsenności

Istnieje wiele różnych rodzajów bezsenności, w tym:

  • Bezsenność przejściowa: Bezsenność krótkotrwała, trwająca kilka lub kilkanaście nocy
  • Bezsenność przerywana: Krótkotrwała bezsenność trwająca od jednego do trzech miesięcy.
  • Bezsenność przewlekła: Długotrwała bezsenność trwająca dłużej niż trzy miesiące.
  • Zaburzenia rytmu okołodobowego: Trudności z zasypianiem o "właściwej" porze, zwykle z powodu pracy w nocy lub mieszkania w innej strefie czasowej.

Akupresura na bezsenność

Akupresura to terapia relaksacyjna polegająca na wywieraniu nacisku na określone punkty na ciele (punkty akupresurowe). Ludzie stosują akupresurę w celu zmniejszenia stresu i odprężenia, złagodzenia bólu i dyskomfortu oraz poprawienia jakości snu. Istnieją co najmniej trzy różne punkty akupresury, które są powszechnie stosowane w leczeniu bezsenności. Pierwszy punkt, znany jako "punkt trzeciego oka", znajduje się między brwiami. Aby masować ten punkt w przypadku bezsenności, delikatnie uciskaj go kciukiem przez około minutę. Drugi punkt, znany jako "punkt po stronie łopatki", znajduje się po zewnętrznej stronie każdej łopatki. Aby wymasować ten punkt w przypadku bezsenności, należy delikatnie uciskać go kciukiem. Trzeci punkt, znany jako "punkt wewnętrznego kącika", znajduje się w wewnętrznym kąciku każdego oka. Aby rozmasować ten punkt w przypadku bezsenności, należy umiarkowanie uciskać go palcem wskazującym.

Mata do akupresury na bezsenność

Mata do akupresury to urządzenie, które wywiera nacisk akupresurowy na stopy. Matę do akupresury na bezsenność umieszcza się zwykle obok łóżka. Aby z niej skorzystać, osoba kładzie się na macie, a jej stopy umieszcza się na punktach akupresury. Mata wywiera łagodny nacisk na te punkty, co powoduje stan odprężenia. Niektóre maty do akupresury posiadają również funkcję terapii dźwiękowej lub świetlnej. Może to być pomocne dla osób cierpiących na bezsenność, które zmagają się również z lękiem lub depresją. Przy stosowaniu maty do akupresury na bezsenność należy zachować pewne środki ostrożności. Z maty nie powinny korzystać osoby z otwartymi ranami, wysypką, cukrzycą, nadciśnieniem lub chorobami serca.

Jak używać maty do akupresury na bezsenność?

Wybór odpowiedniej maty do akupresury jest bardzo ważny. Można ją wybrać na podstawie jej wyglądu, ceny oraz innych funkcji, takich jak terapia dźwiękiem i światłem. Oto kilka wskazówek dotyczących stosowania mat do akupresury w przypadku bezsenności.

  • Upewnij się, że mata zapewnia akupresurę w odpowiednich punktach stóp na bezsenność. Są to wewnętrzne punkty narożne każdej stopy.
  • Połóż matę obok łóżka i połóż się ze stopami na punktach akupresury.
  • Przed pójściem spać zrelaksuj się przez co najmniej kilka minut. Możesz położyć się lub usiąść na krześle ze stopami na macie.
  • Korzystaj z maty do akupresury tak często, jak chcesz. - Spróbuj położyć się ze stopami na punktach akupresury na co najmniej 10 minut przed pójściem spać.

Kojący wieczór po trudnym dniu

Kiedy jesteśmy zestresowani, nasz organizm przechodzi w tryb "walki lub ucieczki". Wiąże się to ze zwiększonym tętnem, ciśnieniem krwi i częstością oddychania. Wzrasta także poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol. Jest to normalne zjawisko, które pomaga nam radzić sobie w sytuacjach stresowych. Może to być pomocne w sytuacjach krótkotrwałych, takich jak ucieczka przed niebezpieczeństwem. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie w dłuższych okresach czasu. Zbyt duży stres przez dłuższy czas może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, osłabienie układu odpornościowego i problemy trawienne. Aby zmniejszyć poziom stresu, musimy znaleźć czas na relaks. Istnieje wiele sposobów. Ważne jest, aby znaleźć coś, co nam odpowiada. A im częściej będziesz to robić, tym skuteczniejsze to będzie.

Jak widzisz, akupresura to świetny sposób na naturalne i pozbawione skutków ubocznych leczenie bezsenności. Jeśli masz problemy z zasypianiem, warto spróbować akupresury. Jeśli masz problemy ze stresem i bezsennością, bardzo pomocne mogą być maty do akupresury. Najlepszym sposobem wykonywania akupresury jest korzystanie z maty do akupresury. Wybierz taką, która ma wszystko, co niezbędne. Pamiętaj, że najlepszą porą na wykonywanie akupresury jest czas przed snem.